Katastrální mapy pozemků a čísla parcel

Katastrální mapy pozemků a čísla parcel jsou veřejně přístupné k nahlédnutí online. Ve článku Vám prozradíme k čemu jsou tyto mapy užitečné a jak v nich vyhledávat.
Online prohlížení v katastrálních mapách Vám umožní zjistit čísla parcel a také jejich umístění v mapě. Pomocí katastrální mapy si můžete rozkliknout další informace o daném pozemku či stavbě.

Ovládání aplikace

Funkční tlačítka se nacházejí po bocích mapy.
V horním levém rohu najdete posuvník pro zoomovaní (přibližovaní a oddalování) a šipky pro pohyb na mapě.
Vlevo pod mapou najdete taktéž zoomovací tlačítka, tlačítko zpět a vpřed, tlačátko pro výběr výseku z mapy, tlačítko pro zobrazení celé České republiky (symbol zeměkoule). Dále za mezerou tlačítko pro aktualizaci, zastavení načítání a za druhou mezerou měřítko, určení polohy GPS a zjištění informace o vybrané nemovitosti z katastru (zkratka KN). Tato funkce je užitečná zejména, když si chcete zjistit informace o nemovitosti a neznáte její identifikační údaje. Naopak znáte její přesnou polohu na mapě.
V pravém horním rohu najdete tlačítka pro volbu zobrazení. Pro běžné nahlížení doporučujeme volbu katastrální mapa + ortofoto.

Jak se dostanu do katastrální mapy online

Pro zobrazení katastrální mapy pozemků a čísla parcel je třeba na oficiální stránce nahlížení do KN kliknout na ikonku zobrazení mapy. Následně zadat katastrální území (napřímo nebo přes výběr obce). Vyskočí nové okno a vněm se zobrazí katastrální mapa. Pokud máte zablokováno otevírání vyskakovacích oken prohlížeč se Vás pravděpodobně zeptá.

Přejít rovnou na výběr katastrálního území pro zobrazení mapy.

Co pro online nahlížení potřebuji

Potřebujete počítač připojený k internetu s aktuální verzí Windows aktuálním prohlížečem (např. Google Chrome, Firefox nebo Internet Explorer).
A kolik to stojí? Pokud si vystačíte s informacemi z veřejné části katastru je to zdarma.

Využití

KM se hodí při zjišťování informací o vlastních či sousdních nemovitostech. A také o nemovitostech, které chcete koupit, neznáte jejich číslo, ale znáte jejich přesnou polohu na mapě. Obdobně se dají KM využít při zjišťování informací při hromadné výkupu pozemků.

Publikováno v Katastr a označené .