Pozemkový katastr nahlížení

Zajímají Vás informace o parcelách či stavbách? Nikdy to nebylo jednodušší než v době internetu. Stačí přejít na oficiální stránky nahlížení do katastru a zde zadat identifikační údaje konkrétního parcely či stavby.

Z pohodlí křesla vašeho domova se tak dozvíte informace o konkrétní nemovitosti, její polohu na mapě a také kdo ji vlastní. Dozvědět se můžete také případná omezení vlastnického práva.
Co musíte znát pro nahlížení?

  • Stavby: Číslo stavby, obec a část obce, ve které stavba leží,
  • Parcely: Číslo parcely, katastrální území nebo obec a poté zvolit k.ú.,
  • Obojí: Nebo znát přesnou polohu na mapě a dohledat objekt v katastrální mapě.

Jak postupovat?

  1. Otevřete si web oficiální web nahlizenidokn.cuzk.cz
  2. Zvolte druh nemovitosti, který Vás zajímá
  3. Zadat identifikační údaje, viz. body co musíte znát

Přejít na oficiální web nahlížení do katastru Nahlizenidokn.cuzk.cz

Spousta lidí se může dotazovat, k čemu je tato online služba dobrá. Existuje dokonce několik důvodů. Prvním z nich je, že si můžete ověřit údaje o Vašem vlastním majetku. Také si můžete ověřit majitele konkrétního pozemku, budovy či bytu, se kterým jednáte – např. při nájmu či sousedských vztazích. Můžete si zjistit informace před koupí nemovitého majetku, a to nejen o majiteli, ale i o samotném předmětu obchodu – např. zda se na něj nevztahují břemena a podobně. Pokud budete chtít kontaktovat majitele určitého pozemku ušetříte si čas. Dále tato služba umožňuje efektivnější práci podnikatelům, kupříkladu realitním kancelářím.

Co se dozvím o majiteli?

Ve veřejné části, která je přístupná zdarma přes internet si můžete zjistit jméno a příjmení fyzické osoby a její adresu. Nemusíte se tak bát, že by bylo vyzrazeno Vaše telefonní číslo a někdo Vám neustále volal. Nicméně pokud máte svůj kontakt zvěřejněný, nebude problém si jej dohledat. U právnických osob můžete dohledat název právnické osoby a její sídlo.

Opravdu je vyhledávání zdarma nebo kolik to stojí?
Vyhledávání ve veřejné části KN je zdarma. Provozuje jej na výše zmíněné internetové adrese ČÚZK. Veřejná část obsahuje údaje v omezeném rozsahu informací. Dále je možnost nahlížet přes placenou aplikaci Dálkového přístupu do KN.

Opisování čísel z obrázků
Při používání bezplatné aplikace můžete občas narazit na požadavek opsání čísel z obrázků. Nezalekněte se toho. Jedná se o zabezpečení této bezplatné aplikace proti nadměrnému zatěžování aplikace prostřednictvím různých automatických programů. Pro takový program, narozdíl od člověka, je velmi složité přešíst z obrázku písmena a čísla. Za tímto účelem jsou čísla a písmena na obrázku rozházeny a překryty různými křivkami.

Původní význam

Pozemkový katastr je geometrické zobrazení, soupis a popis všech pozemků v bývalém Československu. Při hledání této fráze v dnešní době Vás spíše zajímají aktuální informace z katastru, které popisujeme výše.

Publikováno v Katastr.