Přepis auta na nového majitele

Kupujete nebo prodáváte auto? Auto musíte přehlásit na nového majitele (případně provozovatele). Více informací přinášíme v článku.

Podmínky pro přepis auta se od roku 2015 mění. V následujícím článku přinášíme informace o přepisu auta platné po této změně.

Přepis auta od 1.1.2015

Přepis auta neboli převod vozidla se provádí v místě posledního evidovaného provozovatele. Přepisu se účastní původní a nový provozovatel-vlastník. Jinými slovy dřívější odlášení auta na nového majitele a přihlášení auta novým majitelem se udělají v jednom kroku. Původní nebo nový provozovatel vozidla může být zastoupen na základě úředně ověřené plné moci. Kupující může zastupovat prodávajího nebo obráceně. Nebo je může zastupovat třetí osoba. Lhůta na přepis je 10 dní od vzniku skutečnosti.
Tyto úpravy usnadní situaci lidem, kteří chtějí auto po koupi na sebe přihlásit. Udělají to společně na registru vozidel. Naopak lidé, kteří chtějí nechat auto v tzv. polopřevodu mají situaci značně ztíženou.

Současná vozidla v polopřevodu?

Vozidla v polopřevodu se musí zaregistrovat (prostřednictvím žádosti o zápis vlastníka a provozovatele do registru silničních vozidel) nejpozději do 30.6.2015. Pokud nebude podána žádost vozidlo automaticky zanikne.

TIP: Ověřte si zdarma stav tachometru na technických kontrolách přes službu kontrola tachometru

Dále kupujícímu doporučujeme zajistit si povinné ručení a provést základní servisní údržbu jako je výměna oleje a výměna rozvodů. Prodávající by měl prodej auta ohlásit své pojišťovně a zrušit tak povinné ručení.